پاکسازی زباله‌های فضایی با استفاده از آهنربا!

کد مطلب 63455 1400-08-10 13:03
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
پاکسازی زباله‌های فضایی با استفاده از آهنربا!


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ محققان روشی را برای پاکسازی زباله‌های فضایی با استفاده از آهنربا ابداع کردند. زباله‌های فضایی یکی از چالش‌های زیست‌محیطی در کره زمین و فضا است که از جمله آنها قطعات ماهواره‌‌های شکست خورده است.
این زباله‌های فضایی اکتشافات و تحقیقات فضایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی تا تلسکوپ فضایی هابل را تهدید می‌کند و ما هنوز برنامه منسجمی برای پاکسازی آنها نداریم. یکی از دلایلی که پاکسازی زباله‌های فضایی را بسیار سخت می‌کند حرکت بسیار سریع آنها و با سرعت 17500 مایل در ساعت است و گاهاً نیز از قطعات عجیب و غریب تشکیل شده‌اند که گرفتن آنها نیز اصلاً کار راحتی نیست.
برخی از راه‌حل‌های پیشنهادی شامل استفاده از زوبین‌ها (زباله‌جمع‌کن‌های فضایی) برای گرفتن تکه‌های زباله در فضا است اما محققان دانشگاه "یوتا" با استفاده از آهنربا راه‌حل متفاوتی را ارائه کردند. با استفاده از آهنرباهای چرخان، ربات‌ها می‌توانند زباله‌ها را به سمت پایین مدار هدایت کنند جایی که زباله‌های فضایی در جو خواهند سوخت.
با این حال چنین روشی نیاز به کار بر روی انواع زباله از جمله قطعات فلزی اما غیرمغناطیسی دارد این تیم راهی برای جابه‌جایی زباله‌های غیرمغناطیسی با اعمال یک میدان مغناطیسی در حال تغییر پیدا کردند که باعث می‌شود الکترون‌های درون فلزی به اطراف چرخیده و اساساً‌  آن را به یک آهنربای الکتریکی تبدیل می‌کنند.
ناسا هزاران زباله فضایی را به همان روشی که کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی، هواپیماها را ردیابی می‌کنند، ردیابی کرده است. ما باید از مکان دقیق زباله‌های فضایی کاملاً‌ آگاه باشیم چرا که این زباله‌های فضایی با بیشتر شدن فعالیت زمینی‌ها در فضا، افزایش پیدا می‌کند.
ژاپنی‌ها برای حذف زباله‌های فضایی از لیزر استفاده می‌کنند


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :