سورس کد ویندوز XP به همراه ویندوز سرور ۲۰۰۳ منتشر شد

کد مطلب 7427 1399-07-07 22:15
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه

گجت نیوز/ سورس کد ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ مایکروسافت فاش شد. آیا این افشاگری باعث به دردسر افتادن کامپیوترهای مجهز به ویندوز ایکس پی می‌شود؟

سورس کد ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ مایکروسافت در فضای مجازی فاش شد
گجت نیوز/ سورس کد ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ مایکروسافت فاش شد. آیا این افشاگری باعث به دردسر افتادن کامپیوترهای مجهز به ویندوز ایکس پی می‌شود؟

سورس کد ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ مایکروسافت در فضای مجازی فاش شد. فایل‌های تورنت سورس کد این دو سیستم عامل در سایت‌های اشتراک‌گذاری مختلفی منتشر شده است. این نخستین باریست که سورس کد ویندوز ایکس پی، سیستم عامل افسانه‌ای مایکروسافت به صورت عمومی فاش می‌شود؛ اگرچه ادعا می‌شود فایل‌های آن سال‌ها پیش به شکل غیرعمومی منتشر شده بوده است.

بعید است که این منبع کد فاش شده تهدید بزرگی برای شرکت‌هایی باشد که هنوز از کامپیوترهای مجهز به ویندوز ایکس پی استفاده می‌کنند. مایکروسافت به طور رسمی در سال ۲۰۱۴ پشتیبانی از این سیستم عامل را متوقف کرد؛ هرچند این شرکت مجبور شد در پاسخ به حمله مخرب بزرگ WannaCry یک پچ غیرمعمول را در سال ۲۰۱۷ منتشر کند.

آیا افشای سورس کد ویندوز XP دردسرساز است؟
در حالی که منبع کد ویندوز ایکس پی به صورت عمومی فاش شده است، مایکروسافت طبق برنامه امنیتی GSP به نهادها و سازمان‌های دولتی اجازه می‌دهد به منبع کد و دیگر محتوای فنی این سیستم عامل دسترسی داشته باشند.

این نخستین باری نیست که کدهای ویندوز XP فاش می‌شوند. چند سال قبل سورس کد مربوط به ۱ گیگابایت از ویندوز ۱۰ نیز فاش شده بود و مایکروسافت امسال نیز با فاش شدن مجموعه‌ای از کدهای مربوط به ایکس باکس نیز روبرو شد. منبع کد ایکس باکس اصلی و Windows NT 3.5 نیز در ماه مه گذشته، درست چند هفته پس از فاش شدن کدهای گرافیکی ایکس باکس سری ایکس توسط شخصی دزدیده و فاش شد.

هنوز مشخص نیست چه مقدار از قطعه کدهای ویندوز ایکس پی در این فایل‌ها گنجانده شده است، اما یکی از متخصصان ویندوز کلیدهای امضای روت گواهی کاربر NetMeeting را در بین آن‌ها یافته است. بخش‌هایی از این کدها به سیستم عامل Windows CE مایکروسافت، MS-DOS و دیگر بخش‌های نرم افزاری مایکروسافت مربوط هستند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :