ابرپردازشگر ایرانی با قابلیت ۶ هزار میلیارد عملیات در ثانیه تولید شد

کد مطلب 66292 1400-09-03 12:57
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ابرپردازشگر ایرانی با قابلیت ۶ هزار میلیارد عملیات در ثانیه تولید شد


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ "هادی ده‌دست" مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان "محققان یاسین" از توانمندی در انجام پردازش‌های فوق‌سنگین داده با ساخت یک ابرپردازشگر خبر داد و گفت: پردازش برای تمامی اطلاعات از جمله داده، تصاویر و سایر داده‌ها، در کوتاه‌ترین زمان و توسط این ابرپردازشگر ممکن شده است. ابرپردازشگرها به جایگاهی از اهمیت رسیده‌اند که از آنها می‌توان به عنوان یک ابزار راهبردی و امنیت‌ساز یاد کرد.
6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه
بردهای پردازنده امروز در تولید خودروها یا پرنده‌های بدون سرنشین، ژنتیک، سی‌تی‌اسکن، شبیه‌سازی هواشناسی و سایر صنایع کاربرد دارند. طراحی به این شکل سبب شده تا ابرپردازنده 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه انجام دهد و معادل 160 سیستم 7 هسته‌ای قابلیت انجام عملیات دارد.
برد "ایران‌ساخت" یک محصول منحصربفرد است که نمونه خارجی ندارد اما بردهای پردازنده مشابه، همچنان گران‌تر از پردازنده داخلی هستند. کاربرد ابرپردازنده به قدری زیاد است که می‌تواند نیاز صنایع مختلف را برطرف کند و مانع خروج ارز از کشور شود. این ابرپردازنده می‌تواند قطعه خام بسیاری از محصولات باشد. سیستم کنترل پرواز یکی دیگر از صنایعی است که از این ابرپردازنده استفاده می‌کند.
با توجه به اینکه در برد پردازشی تولید شده در این شرکت دانش‌بنیان از تراشه‌هایی با آخرین فناوری استفاده شده است، بنابراین سرعت و حجم اطلاعات پردازش، بیش از پیش نسبت به محصولات قبل افزایش یافته است و در صنایع مختلف از جمله صنایع  هواپیمایی، فضایی، پزشکی، آزمایشگاه‌های مخابرات، صنایع الکترونیک، دیتاسنترها، ارتباطات بی‌سیم و سیستم‌های امنیتی کاربرد دارد.
این فعال دانش‌بنیان با اشاره به این که خدمات پس از فروش و دسترسی آسان به تعمیرات، از جمله مزیت‌های ابرپردازنده داخلی است، خاطرنشان کرد: با تولید ابرپردازنده‌ها، 32 فرصت شغلی در این شرکت ایجاد شده است اما اگر اعتماد لازم به شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد، اشتغال‌زایی ابرپردازنده‌ها می‌تواند بیش از این باشد.
با توجه به این که نهمین نمایشگاه تجهیزات ایران ساخت بزودی برگزار می شود این ظرفیت وجود دارد تا با معرفی ابرپردازنده، از آن در صنایع مختلف استفاده کرد. نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.
تولیدکنندگان، بیش از 9 هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت را در قالب این رویداد ارائه می‌دهند که جزئیات این محصولات و شرکت‌ها در وبسایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir  قابل مشاهده است. در این برنامه حمایتی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح‌بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می‌کند.
رشد علمی ایران در 30 سال اخیر به اندازه 300 سال است/ قانون "جهش تولید دانش‌بنیان" انقلابی در حمایت از نخبگان است4 تذکر جدی مقام معظم رهبری به معاون علمی درباره شرکت‌های دانش‌بنیان چه بود؟


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :