"سند ملّی آمایش سرزمین" چه نقشی در برنامه‌ریزی کلان کشور دارد؟!

کد مطلب 68319 1400-09-20 17:50
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
"سند ملّی آمایش سرزمین" چه نقشی در برنامه‌ریزی کلان کشور دارد؟!


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر سید مهدی پاک­ذات، سرپرست مرکز پژوهش­های توسعه و آینده‌­نگری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهور بر اصل تحقق سند ملی آمایش اظهار کرد:آمایش در زبان ساده، آشتی و مهرورزی با سرزمین مادری، ایجاد تعادل در منابع و مصارف، عدالت سرزمینی و تأکید بر اصل ملی بودن و پرهیز از نگاه بخشی و جناحی و سیاسی است.
وی با بیان اینکه در پنج دهه گذشته، پنج دوره مطالعات جامع آمایش سرزمین در کشور تجربه شده است، افزود: با توجه به اهمیت و ضرورت آمایش سرزمین و نقش و جایگاه آن در نظام برنامه­‌ریزی و استناد به تکلیف قانونی ماده 26 قانون برنامه ششم توسعه، وظیفه انجام مطالعات و تدوین سند ملی آمایش سرزمین در شهریور ماه 1397 به مرکز پژوهش­‌های توسعه و آینده‌نگریِ سازمان محول شد.
سرپرست مرکز پژوهش­های توسعه و آینده‌­نگری تأکید کرد:تصویب این سند اتفاقی بود نادر که 22 دستگاه دولتی در سطح کارشناسی تا سطح کلان دستگاه، با وجود تعارض منافع، بر محتوای سند صحه گذاشتند و سند ملی آمایش را امضا کردند.
پاک­ذات گفت: پوشش ابعادی همچون تحلیل وضع موجود همه بخش‌ها و فرابخش­ها، انجام مطالعات آینده‌نگر، مطالعات ژئوپلتیک دفاعی امنیتی و پدافند غیرعامل، مطالعه امور فرهنگی و سرمایه اجتماعی و جمعیت‌شناسی، 1100 جلد مطالعات استانی، 51 جلد مطالعات ملی، بررسی تمام دانش گذشته و در عین حال تاکید بر اصل بومی شدن مطالعات و استفاده از همه ظرفیت داخلی و حتی تطبیق دادن با نگاه های بعضا متضاد از مهمترین ویژگی‌های مطالعات سند مزبور است.
پاک­ذات با اشاره به اینکه آمایش سرزمین قطب‌نمای زندگی آینده ما و فرزندانمان خواهد بود و مسیر نیل به مطلوب را نشان خواهد داد، تصریح کرد: سند آمایش به ما این را می‌گوید که مبتنی بر ظرفیت‌های طبیعی و داشته‌های سرزمین، پراکندگی جمعیت در کشور چگونه باشد؛ در چه مکان‌هایی باید چه فعالیت‌هایی را انجام داد و در چه مکان­هایی چه فعالیت­هایی نباید مستقر شوند و در کجا نباید سکونتگاه جدید ایجاد کنیم و با رعایت ضوابط و سیاست­ها به کدام جایگاه آرمانی دست پیدا خواهیم کرد.
وی ادامه داد: انتظار ما از شما رسانه‌ها به عنوان دیدبان‌های بیدار جامعه، رساندن این تصویر مطلوب و چشم‌انداز آرمانی به مردم و تببین این امر مهم است و اینکه با ایجاد بستر گفت‌و‌گو در خصوص این سند، امکان اصلاح و تصویرسازی روشن از آینده و حرکت به سمت آن را برای مرکز مهیا کنید.
پاکذات یادآور شد:خروجی مرکز در موضوع آمایش در سه محور مطالعات پشتیبان در قالب 51 جلد، تدوین پیش‌نویس متن سند ملی و تدوین سامانه پشتیبانی آمایش سرزمین موسوم به "سپاس" عرضه شد.
پاک ذات، سنجش تحقق پذیری سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مطالعات 70 سال برنامه‌ریزی توسعه در ایران، مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا را از دیگر اقدامات این مرکز در 3 سال گذشته برشمرد.
وی تاکید کرد: در حال حاضر مرکز در حال انجام چهار کلان‌پروژه دیگراست؛ تکمیل مطالعات آمایش و مطالعات پشتیبان تدوین برنامه هفتم توسعه و مطالعات پیشتیبان لایحه بودجه کشور که هر ساله انجام می‌شود و کلان پروژه آخر با عنوان مسئله‌شناسی و ایده‌پردازی در حوزه برنامه و بودجه است.
پاک­ذات تصریح کرد:ما در مرکز به دنبال بازتعریف صحیحی از رابطه دستگاه‌های اجرایی و مراکز پژوهشی هستیم و شعار ما، پژوهش مسئله‌محور نیز ناظر به همین موضوع است؛ در راستای انجام این تحول اساسی درب این مرکز به روی نیروی جوان انقلابی مومن و فهیم و پیشکسوتان و صاحبنظران و صاحبان ایده‌های ناب و اهالی رسانه باز است.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :