انحصار تولید ماده اولیه خالص‌سازی "داروهای نوترکیب و واکسن" شکسته شد

کد مطلب 71771 1400-10-20 11:33
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
انحصار تولید ماده اولیه خالص‌سازی "داروهای نوترکیب و واکسن" شکسته شد


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ متخصصان کشورمان در یک شرکت دانش‌بنیان انحصار تولید ماده اولیه خالص‌سازی داروهای نوترکیب و واکسن را شکستند. به گفته مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان این مجموعه در زمینه تولید مواد اولیه مورد نیاز دستگاه کروماتوگرافی به منظور خالص‌سازی داروهای نوترکیب فعالیت می‌کند و در این راستا طرح‌هایی را برای مواد اولیه واکسن کرونا اجرایی کرده و توانسته علاوه بر انحصارشکنی در این زمینه، برخی ملزومات مورد نیاز صنعت تولید واکسن و داروهای نوترکیب را در کشور تولید کند.
"علی فرهادی" مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان "نوآوران زیست گستر ارگ" گفت: رزین‌های کروماتوگرافی تولیدی این شرکت جزو محصولات با فناوری برتر است که تولید آن پیش از این در انحصار آمریکا و چند کشور دیگر از جمله آلمان و انگلیس بوده است. کروماتوگرافی در صنعت تولید داروهای نوترکیب کاربرد فراوانی دارد.
محصولات نوترکیب که با دستکاری‌های ژنتیکی و تغیییرات DNA در موجودات مختلف همراه است، موجب تحول عظیمی در تنوع فرآورده‌های دارویی مورد مصرف شده است. فرآورده‌های دارویی نوترکیب مولکول‌هایی با وزن مولکولی بالا هستند و عملکرد آن ها راندمان بالاتری نسبت به مولکول‌های داروهای شیمیایی دارد، زیرا مولکول‌هایی از جنس طبیعت هستند.
مواد اولیه دارویی، واکسن‌های نوترکیب و سیستم‌های نوین دارو رسانی و ژن‌رسانی با هدف دارو درمانی و ژن درمانی از این دسته هستند. داروهای نوترکیب، بی‌خطر‌ترین و هدفمند‌ترین درمان‌های حوزه خود را ارائه می‌دهد، داروهایی که به زبان ساده مثل موشک نقطه‌زن با دقت بسیار عمل می‌کند.
داروهای نوترکیب در واقع داروهایی هستند که سلول بیمار را در بدن شناسایی و فقط به همان سلول به صورت هدفمند حمله کرده و آنها را از بین می‌برند و به سلول‌های دیگر آسیب نمی‌رسانند.
هم‌اکنون این شرکت دانش‌بنیان به عنوان نخستین و تنهاترین تولیدکننده انواع رزین‌های تخلیص‌کننده در کشور مطرح بوده و به دلیل برخورداری از فناوری پیشرفته در تولید محصولات با کیفیت و راندمان بالا، به عنوان یک شرکت پیشتاز در عرصه فناوری زیستی در پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی مستقر است.
طراحی بازار چندزبانه برای معرفی، فروش و ارسال کالای محصولات دانش‌بنیاندانش‌بنیان‌های ایرانی "جهش" می‌کنند؟!/ طرح "جهش تولید دانش‌بنیان" در ایستگاه پایانی مجلس


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :