قیمت بی سابقه سکه در بازار تهران/ سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری گوگل در هند/ شیوع بیشتر کرونا، طلا را گران تر کرد/ دلار و یورو در بازار امروز رکورد زدند!

کد مطلب 1762 1399-05-28 19:21
زمان تقریبی مطالعه 9دقیقه
این پیمانه تیتر‌هایی همچون روز پرنوسان برای بورس، فردا کدام شرکت عرضه اولیه می‌شود؟، کارشناس بازار سرمایه: بورس مسکن قیمت‌ها را عادلانه می‌کند، مشاهده تعداد سهام عدالت در «روش مدیریت غیرمستقیم» امکان‌پذیر شد، جهش سهام آسیا اقیانوسیه با بی‌توجهی به تشدید شیوع ویروس کرونا و بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث سال ۹۹ را در بر دارد.


تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.
به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون روز پرنوسان برای بورس، فردا کدام شرکت عرضه اولیه می‌شود؟، کارشناس بازار سرمایه: بورس مسکن قیمت‌ها را عادلانه می‌کند، مشاهده تعداد سهام عدالت در «روش مدیریت غیرمستقیم» امکان‌پذیر شد، جهش سهام آسیا اقیانوسیه با بی‌توجهی به تشدید شیوع ویروس کرونا و بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث سال ۹۹ را در بر دارد.
روز پرنوسان برای بورس
شاخص کل بورس تهران در آغاز معاملات امروز در حالی قرمز پوش بود که در ادامه با غلبه نسبی تقاضا بر عرضه با رشد 3400 واحدی به کار خود پایان داد. به نقل از نبض بورس، شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (دوشنبه  بیست و سوم تیرماه 99)، با افزایش 3408  واحدی معادل 0.19 درصد در ارتفاع یک میلیون و 816 هزار و 251 واحدی قرار گرفت. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش 899 واحدی معادل 0.19 درصد به کانال  479 هزار و 497واحدی صعود کرد. شاخص کل هم وزن نیز، با کاهش 3741واحدی معادل0.77 درصد، رقم 482 هزار و 147 واحد را به نمایش گذاشت، شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افت 2462 واحدی معادل 0.77 درصد به کانال 317 هزار و314 واحدی عقب نشینی کرد. شاخص آزاد شناور با افزایش5914 واحدی معادل0.25 درصد به سطح دو میلیون و 372 هزار و 747 واحدی رسید. شاخص بازار اول با 3119 واحدی افزایش معادل 0.22 درصد در کانال یک میلیون و 389 هزار و 523واحدی ایستاد و شاخص بازار دوم نیز، با 4321 واحد افزایش معادل 0.13 درصد همراه بود و رقم 3 میلیون  و 420 هزار و 645 واحدی را به نمایش گذاشت.
فردا کدام شرکت عرضه اولیه می شود؟
در عرضه اولیه فردا قرار است 15 درصد از سهام شرکت رایان هم افزا معادل 30 میلیون سهم، با نماد رافزا برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شود.  حداکثر سهمیه هر کد 20 سهم است و دامنه قیمتی آن به 2450 تا 2500 تومان می‌رسد. بنابراین حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای این عرضه اولیه 50 هزار تومان می باشد. این نهمین عرضه اولیه در سال جاری  است.
کارشناس بازار سرمایه: بورس مسکن قیمت ها را عادلانه می کند
همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه، با حمایت از ایده تشکیل صندوق زمین و مسکن در بورس گفت: با ورود مسکن به بورس، شفافیت معاملات افزایش یافته و از فساد در این بخش جلوگیری می شود. دارابی اظهار داشت: هم اکنون قیمت گذاری مسکن در کشور مرجع مشخصی ندارد و اگر قیمت ها به کمک بورس شفاف شود، گلوگاه‌های مسکن مشخص خواهد شد، چراکه در حال حاضر مساله اصلی برای مردم غیرشفاف بودن بازار مسکن است و تا زمانی که قیمت ها واقعی نشود، نمی توان به قیمت عادلانه در این بخش دست یافت. وی ادامه داد: با ورود مسکن به بورس، عرضه تحریک خواهد شد و با تامین مالی در این بخش، تولید و عرضه مسکن افزایش خواهد یافت. دارابی "کمبود سرمایه" و "کاهش تولید" را دو عامل مهم آشفتگی بازار مسکن دانست و گفت: با ورود مسکن به بازار سرمایه هر دو مشکل برطرف می شود. /سنا
مشاهده تعداد سهام عدالت در «روش مدیریت غیرمستقیم» امکان‌پذیر شد
در اطلاعیه روز دوشنبه ستاد آزادسازی سهام عدالت آمده است: در پی اتمام مهلت انتخاب روش مستقیم سهامداری از سوی مشمولان سهام عدالت و براساس اطلاعات دریافتی از سازمان خصوصی سازی، مانده دارایی نهایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نسبت باقی‌مانده مشمولین به روش غیرمستقیم در هر استان به کد بورسی هر یک از این شرکت‌ها تخصیص یافته و این شرکت‌ها می‌توانند کلیه حقوق سهامداری را نسبت به مانده سهام خود در شرکت‌های سرمایه‌پذیر اعمال کنند. همچنین میزان سرمایه و تعداد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تعداد سهام هر یک از مشمولان سهام عدالت در هر استان که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، تعیین شده و این مشمولان در صورت داشتن شماره شبای بانکی معتبر و تلفن همراه به نام خود می‌توانند به سایت sahamedalat.ir مراجعه و تعداد سهام خود را مشاهده کنند.
جهش سهام آسیا اقیانوسیه با بی‌توجهی به تشدید شیوع ویروس کرونا
روز دوشنبه، با بی‌توجهی سرمایه‌گذاران به افزایش شدید تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان سهام آسیا اقیانوسیه جهش کردند. سازمان بهداشت جهانی یکشنبه شب اعلام کرد که تعداد مبتلایان جدید به ویروس کرونا در جهان رکورد روزانه جدیدی ثبت کرده است. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن درصد ۰.۲۴ درصد بالا آمد، در حالی که نیکی ژاپن ۱.۵۷ درصد جهش کرد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۰.۳۷ درصد رشد کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ با رشد ۰.۲۷ درصدی روبرو شد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۸۴ درصد بالا آمد و کوسپی کره‌جنوبی ۱.۲۵ درصد جهش کرد. در بازار ارز، نرخ برابری دلار در مقابل یوآن چین ۰.۰۵ درصد تقویت شد و به ۷.۰۰۲۷ واحد رسید. دلار در برابر ین ژاپن ۰.۰۶ درصد تضعیف شد و به نرخ ۱۰۶.۸۳ واحد رسید.
شیوع بیشتر کرونا، طلا را گران تر کرد
با کاهش ارزش دلار و افزایش نگرانی در مورد شیوع بیشتر کووید 19در سراسر جهان، قیمت طلا در معاملات امروز افزایش یافت. هر اونس طلا با 10.15 دلار افزایش 1808.85 دلار فروخته شد. استفان اینس، استراتژیست ارشد بازار طلا گفت: «داستان کووید 19 تمام شدنی نیست و ما فکر نمی کنیم که فدرال رزرو، مسیر خود را در مورد نرخ بهره بانکی به این زودی ها تغییر دهد که این روند سبب تقویت قیمت طلا می شود.» اینس افزود چشم انداز میان مدت بهبود اقتصادی هنوز بسیار بی ثبات است و این وضعیت همچنان فضای زیادی برای افزایش قیمت طلا ایجاد می کند. بیش از 12.83 میلیون نفر در جهان به کووید 19 مبتلا شده اند که 565 هزار و 626 نفر را به کام مرگ کشانده است. ابتلا به این ویروس در آمریکا همچنان در حال افزایش است به طوریکه در آخر هفته فلوریدا از رکورد افزایش ابتلای بیش از 15 هزار نفر جدید در 24 ساعت به این بیماری خبر داد. شاخص دلار در برابر رقبایش 0.2 درصد کاهش یافت و طلا را برای خریدارن با ارزهای دیگر ارزان تر ساخت.
قیمت بی سابقه سکه در بازار تهران
محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به تابناک اقتصادی گفت: امروز دلیل ادامه رشد نرخ دلار و رشد تقاضا در بازار، شاهد قیمت های تاریخی در بازار بودیم. به گونه ای که هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم 9 میلیون و 700 هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به رکورد تاریخی 10 میلیون و 735 هزار تومان رسید. این رقم با حباب یک میلیون و 50 هزار تومانی همراه است. هر نیم سکه نیز در بازار امروز به رقم 5 میلیون و 330 هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی نیز 3 میلیون و 130 هزار قیمت گذاری شد. هر سکه یک گرمی نیز به رقم یک میلیون و 650 هزار تومان رسید. هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، 4 میلیون و 300 هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان فعالیت بازار امروز، به رقم 992 هزار تومان معامله شد.
دلار و یورو در بازار امروز رکورد زدند!
در معاملات امروز بازار ارز، قیمت انواع ارز به ویژه دلار و یورو با افزایش معنادار همراه شده است. به گونه ای که نرخ دلار برای اولین بار در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، با افزایش پلکانی از ابتدای روز، به رقم 22800 تومان نزدیک شد. بر اساس آخرین قیمت های اعلام شده در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 22550 تومان از مردم خریداری و در مقابل به نرخ 22750 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، 200 تومان افزایش دارد. همچنین هر اسکناس یورو در صرافی های بانکی و مجاز، به قیمت 24850 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت 25050 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز گذشته، 200 تومان گران تر شده است.
بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث سال ۹۹
بیمه مرکزی در جدیدترین بخشنامه خود اعلام کرده که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها در تابستان ۹۹ بخشوده می‌شود. این بخشنامه در پی ترغیب موتورسواران برای بیمه کردن وسایل نقلیه صادر شده است. طبق آمار رسمی، از ۱۱ میلیون موتورسوار در کشور تنها ۹ میلیون از آنها دارای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت هستند. این آمار نشان می‌دهد علی‌رغم اجباری بودن بیمه شخص ثالث، حدود۸۰٪ از موتورسواران، موتور سیکلت خود را بیمه شخص ثالث نمی‌کنند. از طرفی آمار قابل توجهی ، یعنی حدود یک سوم، از تصادفات را تصادفات موتورسواران تشکیل می دهند. این بدان معنی‌ست که موتورسواران در معرض خطر زیادی هستند اما در برابر خسارات و زیان‌های آن ایمن و تحت پوشش نیستند. به گفتی سلیمانی، مدیر کل بیمه مرکزی، این جرایم دیرکرد نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان می‌شود. اما با بخشودگی این جریمه‌ها امید است که تمایل دارندگان موتورسیکلت به تمدید و یا تهیه بیمه‌نامه خود ترغیب شده و فرهنگ‌سازی بیشتر و موثرتری در این خصوص انجام شود.
امکان تأمین مواد اولیه برای تولید 10 میلیون ماسک فراهم شد
سرپرست وزارت صمت از توانایی تامین مواد اولیه تولید روزانه 10 میلیون ماسک در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای از سوی اصناف افزایش خواهد یافت و بر این اساس، نگرانی از بابت تامین ماسک مورد نیاز مردم در ایام پیش رو وجود ندارد.
توافق جدید برای بازگشت ۳میلیارد دلار از عراق
یحیی آل‌اسحاق در خصوص آخرین وضعیت روابط تجاری ایران و عراق و بهتر شدن آن اظهار داشت: بله، در روزهای اخیر وضعیت مبادلات تجاری ایران و عراق بهتر شده است، البته در مرزهای شمالی عراق مشکلی نبود و هفته‌ای دو الی سه روز مبادلات انجام می‌شد. وی ادامه داد: به‌دلیل مسائل بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا مشکل در مرزهای جنوبی بود که به‌تازگی بر اساس توافقاتی که انجام شده قرار است هفته‌ای دو الی سه روز این مرزها باز شود. رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به بازدید نخست وزیر عراق از مرزهای کشورش، گفت: وی در این بازدیدها دستورات خوبی به‌منظور شفاف‌سازی و نظم‌دهی به مرزها صادر کرده است و امیدواریم روز به روز شرایط بهتر شود. آل‌اسحاق خاطرنشان کرد: در خصوص حمل‌ونقل و ویزا  نیز مشکلات اندکی وجود دارد  که به‌دنبال سامان یافتن و حل این مسائل هستیم. البته در حمل‌ونقل مشکل چندانی نداریم و روزانه 2500 تا 3هزار کامیون جابه‌جا می‌شود. وی در خصوص بازگشت ارز صادراتی کشور عراق نیز تصریح کرد: ارز صادراتی بخش خصوصی از کشور عراق مشکلی در بازگشت آن نبوده و به‌طورکامل بازگشته است و تنها ارز دولتی که برای فروش برق و انرژی بوده بازنگشته که این موضوع نیز با مذاکرات و موافقتنامه‌ای که انجام شده، در حال بازگشت است. رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: ارز صادراتی عراق در سال گذشته 12 میلیارد دلار بوده که 9  میلیارد دلار آن کامل برگشته و 3 میلیارد دلار باقی‌مانده مربوط به دولت است که با توافقات انجام‌شده در حال برگشت است. /تسنیم
سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری گوگل در هند
شرکت آلفابت متعلق به شرکت گوگل امروز (دوشنبه) نسبت به سرمایه گذاری حدود ۱۰ میلیارد دلاری در هند از طریق خرید سهام شرکت‌ها طی پنج تا هفت سال آتی متعهد شد. این سرمایه گذاری از طریق صندوق به اصطلاح دیجیتایزر که تاکیدی است بر تمرکز گوگل بر سرعت قابل توجه رشد اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های نرم افزاری در هند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازراهای خدمات اینترنتی جهان، انجام می‌شود. جدا از سرمایه گذاری در این صندوق، گوگل در حوزه‌هایی همچون هوش مصنوعی و آموزش در هند تمرکز خواهد کرد. به گفته یکی از مقامات اجرایی آلفابت که گروه فناوری آمریکایی بوده و سیستم عامل اندروید آن حدود ۵۰۰ میلیون گوشی هوشمند کاربران هندی را راه اندازی می‌کند، به همکاری خود با تولیدکنندگان برای ساخت ابزارهای کم هزینه به منظور افزایش هرچه بیشتر دسترسی به اینترنت در سرتاسر جهان ادامه خواهد داد.
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :