اپل‌دارها راه رفته را نمی‌توانند برگردند!

کد مطلب 8629 1399-07-13 18:10
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

زومیت/ اپل دانگرید iOS 14.0
زومیت/ اپل دانگرید iOS 14.0.1 به نسخه قبلی این سیستم‌عامل را غیرممکن کرده است.
       
هفته گذشته، نسخه جدیدی از سیستم‌عامل گوشی‌های آیفون منتشر شد که iOS 14.0.1 نام داشت. این شرکت به‌تازگی اعلام کرده است که پس از دردسترس قرار گرفتن نسخه جدید این سیستم‌عامل، جلوی دانگرید آن به iOS 14 را خواهد گرفت. این بدان معنا است که اگر کاربری دستگاه خود را به iOS 14.0.1 ارتقا داده باشد، دیگر نمی‌تواند نسخه پیشین را بازگرداند.

سیستم‌عامل iOS 14.0 در ۱۶ سپتامبر، تقریبا پس از یک دوره آزمایشی سه‌ماهه، منتشر شد. این به‌روزرسانی، تغییرات زیادی در طراحی صفحه اصلی آیفون‌ها ایجاد می‌کند. از بخش‌هایی که به‌وسیله iOS 14.0.1 تغییر می‌کنند می‌توان به ویجت‌ها و کتابخانه نرم‌افزار اشاره کرد؛ البته این‌ها تنها مواردی نیستند که نسخه جدید سیستم‌عامل آیفون با خود به‌همراه دارد؛ زیرا چند قابلیت‌ها جدید نیز به آن اضافه شده است.

اکنون ۳۰ درصد گوشی‌های هوشمند ساخته شده توسط اپل از iOS 14 استفاده می‌کنند. این آمار از پیشرفت این شرکت در انتشار به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل خبر می‌دهد، زیرا سال گذشته در همین بازه‌ی زمانی تنها ۱۰ درصد آیفون‌ها از سیستم‌عامل تازه معرفی شده iOS 13 استفاده می‌کردند. اگر به‌یاد داشته باشید iOS 13 دارای مشکلات فراوانی در بخش‌های مختلف بود و کاربران از آن ناراضی بودند.

اپل چهارشنبه گذشته، iOS 14.0.1 را منتشر و به‌وسیله آن بعضی از باگ‌های سیستم را رفع کرد. یکی از مشکلاتی که پس از به‌روزرسانی اخیر iOS حل شد، تغییر برنامه‌های مرورگر و ایمیل پس از ریست کردن دستگاه است. اپل پس از سال‌ها در سیستم‌عامل جدید خود به کاربران اجازه داد نرم‌افزارهای پیش‌فرض برای دو بخش یادشده را تغییر دهند و برای مثال به‌جای سافاری (Safari) از کروم استفاده کنند. اما این قابلیت با مشکلی روبه‌رو بود؛ پس از ریست شدن دستگاه، همه تنظیمات این بخش به حالت پیش‌فرض برمی‌گشت.

علاوه‌بر این مسئله، باگ‌های مرتبط با اتصال وای‌فای و ارسال ایمیل نیز رفع شده‌اند. به‌طور کلی اپل در به‌روزرسانی اخیر خود سعی کرده است که مشکلات بزرگی را که بسیاری از کاربران از وجود آن‌ها ابراز ناراحتی می‌کردند رفع کند.

برگرداندن نسخه قدیمی‌تر iOS برای افرادی که از دستگاه‌های جیلبریک شده استفاده می‌‌کنند، امری معمول است. گروهی که پشت جیلبریک checkra1n هستند اعلام کرده‌اند که این ابزار اکنون با iOS 14 نیز سازگار است، اما اپل اقدامات امنیتی جدیدی را انجام داده که روند کار را در دستگاه‌های جدید مانند آیفون ۸ و ۱۰ دشوار می‌کند.

گاهی اوقات بازگرداندن نسخه قبلی سیستم‌عامل در آیفون و آیپد می‌تواند به کاربر کمک کند. برای مثال، زمانی‌که شما با یک باگ بزرگ در دستگاه خود روبه‌رو می‌شوید می‌توانید از این روش برای رفع آن استفاده کنید. اما اگر اکنون دستگاه خود را به iOS 14.0.1 به‌روزرسانی کرده باشید، متأسفانه دیگر نمی‌توانید آن را به نسخه قبلی دانگرید کنید حتی اگر با مشکلات متعددی مواجه شوید. اکنون تنها بازگردانی سیستم‌عامل برای آیفون، تغییر نسخه بتای iOS 14.2 به 14.0.1 است.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :