موفقیت یک دانش‌بنیان ایرانی در رشد دوباره دندان با استفاده از سلول‌های بنیادی

کد مطلب 83124 1401-01-23 13:38
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نخبگان ایرانی موفق شدند نخستین بار در جهان با استفاده از سلول‌های بنیادی رشد دوباره دندان را ممکن کنند. این طرح منحصربه‌فرد دانش‌بنیان در حوزه دندانپزشکی تاکنون ۵ مرحله آزمایش‌های تخصصی را گذرانده است.


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ نخبگان ایرانی موفق شدند برای نخستین بار در جهان با استفاده از سلول‌های بنیادی، رشد دوباره دندان را ممکن کنند. پیش از این از سلول‌های بنیادی برای ترمیم عاج دندان استفاده می‌شد. این طرح منحصر‌به‌فرد دانش‌بنیان در حوزه دندانپزشکی تاکنون 5 مرحله آزمایش‌های تخصصی را گذرانده است و تا رسیدن به نمونه انسانی 2 مرحله آزمایش حیوانی دیگر در پیش دارد.
پژوهش‌های مربوط به این حوزه سابقه 15 ساله دارد اما ابداع و اختراع این گروه یک گام بسیار مثبت و رو به جلو در عرصه پزشکی محسوب می‌شود. تحول بنیادین در جایگزین کردن دندان طبیعی به جان دندان مصنوعی و کاهش هزینه‌های درمانی از مهم‌ترین اهداف این طرح است.
"فرید قدیانی" دانشجوی دندانپزشکی و پژوهشگر در همین زمینه گفت: ما تلاش کردیم با استفاده از سیگنالی که خودمان در آزمایشگاه تولید کردیم این القای سلولی را انجام بدهیم.
"مریم جلیلی صدرآباد" متخصص بیماری‌های دهان فک و دندان نیز در ادامه گفت: در نواحی مثل غشای کلیه، زیرپوست و در حیوانات آن را کار کرده و با استفاده از سلول‌های بنیادی توانسته‌ایم لایه‌های عاج و پالپ دندان را بازسازی کنیم اما اینکه یک جوانه دندانی کامل آن هم در فکّ موجود زنده شکل بگیرد، کسی تا به‌ حال در جهان به این تکنولوژی دست پیدا نکرده است.
وی گفت: با استفاده از سلول‌های بنیادی که از خود فرد تهیه می‌شود و با استفاده از این ترکیب و فرمولاسیون، شاهد رویش یک دندان جدید خواهیم بود.
حل مشکلات 10 ساله شرکت‌های دانش‌بنیان با قانون "جهش تولید دانش‌بنیان"12 چالش‌ شرکت‌های دانش‌بنیان از نظر فعالان اکوسیستم نوآوری کشور چیست؟!/ قول حمایت همه‌جانبه دولت از دانش‌بنیان‌ها


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :