با مزایا و معایب هیوندای جنسیس کوپه در بازار خودرو آشنا شوید

کد مطلب 9307 1399-07-16 23:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه

خودرو بانک/ پیشرفت خودروسازان کره‌ای طی دو دهه نخست قرن بیست و یکم بر کسی پوشیده نیست. در حالی‌که شرکت‌های خودروسازی هیوندای و کیا دهه اول قرن بیست و یک را به الگوبرداری از نمونه‌های موفق آمریکایی و اروپایی سپری کردند، در دهه دوم این قرن خودروهای چالش برانگیز و نوآورانه را روانه بازار کردند تا رقیبی اقتصادی و کارا برای خودروهای اسپرت ژاپنی و آمریکایی باشد
خودرو بانک/ پیشرفت خودروسازان کره‌ای طی دو دهه نخست قرن بیست و یکم بر کسی پوشیده نیست. در حالی‌که شرکت‌های خودروسازی هیوندای و کیا دهه اول قرن بیست و یک را به الگوبرداری از نمونه‌های موفق آمریکایی و اروپایی سپری کردند، در دهه دوم این قرن خودروهای چالش برانگیز و نوآورانه را روانه بازار کردند تا رقیبی اقتصادی و کارا برای خودروهای اسپرت ژاپنی و آمریکایی باشد. یکی از این خودروها هیوندای جنسیس کوپه است.

جنسیس اکنون به یک زیرمجموعه لوکس تحت هدایت هیوندای تبدیل شده اما تا مدتی قبل محصولاتش با لوگو هیوندای عرضه می‌شدند. هیوندای جنسیس کوپه نسخه اسپرت و جوان‌پسند از هیوندای جنسیس است که رقیب کره‌ای فورد موستانگ آمریکایی و تویوتا GT86 ژاپنی محسوب می‌شود. این خودرو در دو نسخه قبل از فیس لیفت و بعد از فیس لیفت در بازار کشورمان حضور دارد که در این مطلب به بررسی مزایا و معایب هیوندای جنسیس کوپه پس از فیس لیفت خواهیم پرداخت.

نسخه‌های وارد شده از هیوندای جنسیس کوپه تنها در سال 2013 در بازار موجود هستند و پس از آن به واسطه قوانین سخت‌گیرانه واردات خودرو، از تدوام حضور هیوندای جنسیس کوپه در بازار کشورمان محروم ماندیم. با این وجود در همان دوران کوتاه نیز هیوندای جنسیس کوپه موفق شد به همراه هیوندای کوپه و هیوندای ولستر، جایگاه ویژه‌ای را در بین جوانان متمول برای خود دست و پا کند. در ادامه نگاهی به مزایا و معایب هیوندای جنسیس کوپه خواهیم داشت.

مزیت اول، شتاب و عملکرد فوق‌العاده
نسخه فیس لیفت از هیوندای جنسیس کوپه به پیشرانه شش سیلندر 3.8 لیتری مجهز است که می‌تواند حداکثر 348 اسب‌بخار قدرت و 400 نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. قدرت و گشتاور این پیشرانه توسط گیربکس هشت سرعته اتوماتیک فوق‌العاده دقیق و هوشمند به دیفرانسیل عقب منتقل می‌شود تا هیوندای جنسیس کوپه بتواند در زمانی کمتر از 6 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد. این نکته جدی‌ترین مورد در لیست مزایا هیوندای جنسیس کوپه محسوب می‌شود.

مزیت دوم، بازار دست دوم پررونق
خودروهای کوپه با وجود محبوبیتی که در بین خریداران جوان دارند، چندان در بازار کشورمان شناخته شده نیستند و خریداران نیز تمایل زیادی به خرید این گونه‌ خودروها نشان نمی‌دهند. شرکت‌های واردکننده نیز به علت پیچیدگی فنی بالای خودروهای کوپه در مقایسه با خودروهای معمولی، رغبت زیادی به عرضه این‌گونه خودروها نشان نمی‌دهند. نتیجه چنین رفتاری بازار دست دوم راکد خودروهای کوپه در کشورمان است.

خوشبختانه بازار دست دوم پررونق یکی دیگر از مزایا هیوندای جنسیس کوپه محسوب می‌شود تا این خودرو به همراه تویوتا GT86 در لیست شناخته‌شده ترین کوپه‌های بازار قرار بگیرد. خرید و فروش هیوندای جنسیس کوپه همچون دیگر کوپه‌های بازار پرریسک نیست و دردسر چندانی را متحمل نخواهید شد.

عیب اول، فرمان‌پذیری ضعیف
هیوندای جنسیس کوپه در دورانی به تولید رسید که هیوندای هنوز به بلوغ کامل در زمینه ساخت خودرو نرسیده بود و جنسیس نیز یک زیرشاخه مجزا محسوب نمی‌شد. از این رو شاهد وجود برخی ایرادات در زمینه توسعه این خودرو بودیم.

یکی از مهم‌ترین معایب هیوندای جنسیس کوپه به فرمان‌پذیری ضعیف این خودرو مربوط می‌شود. گشتاور فوق‌العاده زیادی به محور عقب جنسیس کوپه ارسال می‌شود و مهندسان هیوندای قادر نبوده‌اند تا توزیع وزن مناسبی را برای هیوندای جنسیس کوپه در نظر بگیرند. به همین دلیل در آغاز رانندگی با جنسیس کوپه غافلگیر خواهید شد و اگر تسلط خوبی بر مهارت‌های رانندگی نداشته باشید، وقوع سانحه امری حتمی خواهد بود.

عیب دوم، هزینه‌ نگهداری گزاف
همان‌طور که در یکی از مزایا هیوندای جنسیس کوپه ذکر شد، خودروهای کوپه به طور معمول نسبت به خودروهای معمولی از پیچیدگی بیشتری برخوردارند و در نتیجه هزینه نگهداری بیشتری را نیز به جیب مالک اعمال می‌کنند. پیشرانه حجیم شش سیلندر، گیربکس اتوماتیک پیشرفته و ظرافت‌های ظاهری بدنه در کنار واردات محدود، شرایط نگهداری هیوندای جنسیس کوپه را برای مالک دردسرساز خواهند کرد، تا جایی که بتوانیم این مورد را یکی از معایب جنسیس کوپه عنوان کنیم.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :