رویداد استیج نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲؛ کارآفرینی سخت و ترسناک با رتبه ۱۲۷ ایران در جهان

کد مطلب 86802 1401-02-20 15:52
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رویداد استیج نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲؛ کارآفرینی سخت و ترسناک با رتبه ۱۲۷ ایران در جهان


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی صفارنیا رئیس پارک فناوری پردیس در آغاز برگزاری رویداد استیج اینوتکس 2022 با اشاره به اهمیت تعامل بین بخش خصوصی دولتی گفت: امروز اهمیت سیاست اقتصادی در حوزه کارآفرینی نمود بسیاری پیدا کرده و پیشبرد این موضوع مهم نیاز به تعامل بخش خصوصی و دولتی دارد.
صفارنیا گفت: هیچ کدام از دو بخش خصوصی و دولتی نمی‌توانند به تنهایی عملکرد خوبی داشته باشند و در همین راستا برگزاری چهارمین دوره از رویداد استیج در نمایشگاه اینوتکس 2022، بار دیگر این اهمیت این تعامل را به خوبی نشان داد. 
اقتصاد ایران، یک اقتصاد دولتی‌ست
در ادامه میلاد صادقی دکتری مدیریت اقتصاد و تحلیلگر اقتصادی به عنوان یک فعال بخش خصوصی، سخنرانی خود را با اهمیت مداخله سرمایه‌داری دولتی و عدم رشد کسب و کارهای نوپا و خصوصی در کشورمان آغاز کرد و گفت: رتبه سختیِ آغازِ کار در ایران 127 است که این رتبه بسیار بالا بوده و کارآفرینی را برای جوانان سخت و ترسناک می‌کند.
وی با تاکید بر اهمیت پردازش اقتصادی و تحلیل داده‌ها در کارآفرینی و کسب اطلاعات مالی افزود: به دلیل کم اهمیت شمردن این علم نوین(تحلیل آماری داده ها) توسط بخش دولتی نتوانستیم ارتباط موثری برقرار کنیم. اما نتایج به دست آمده از تحلیل های آماری و اقتصادی بخش خصوصی نشان می دهد، علم تحلیل داده ها می تواند در پیشبرد اهداف اقتصادی مجموعه ها کمک کننده باشد.
خلق ارزش‌های اقتصادی فقط در حوزه کار آفرینی ممکن است
رادمان ربیعی مدیر عامل سرمایه‌گذاری فیروزه، فعالیت‌های کارآفرینی و نوآوری را برای تمام اقشار ضروری خواند و گفت: ارزش‌آفرینی به شیوه سنتی دیگر امکان‌پذیر نیست و افراد می‌توانند فقط با داشتن امکانات اولیه یک کسب و کار کوچک محلی را آغاز کنند.
در ادامه سید حسین نبوی بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیره ایلیا، یکی از چالش‌های پیشِ روی مدیران و کارآفرینان را از دست دادن نیروی انسانی خواند، موضوعی که رفع آن به عنوان یکی از چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان و فناور کشور است.
نبوی گفت: دومین چالش اساسی نداشتن ارتباط با کشورهای مختلف است و این موضوع باعث محروم شدن کشور از سرمایه‌گذاران خارجی در کشور می‌شود و در انتها باعث از دست دادن نیروی متخصص خواهد شد.
تشریک منافع اقتصادی دولت(حاکمیت) با بخش خصوصی تنها راه نجات استارت‌آپ‌ها
مدیر عامل سرمایه گذاری سراوا راه نجات استارت‌آپ‌ها و تعامل با حاکمیت را ثبت قراردادهای برد_برد دانست و گفت: حل مسائل کوچک سازمان‌های بزرگ دولتی نقطه آغاز فعالیت و همکاری استارت‌آپ‌ها با حاکمیت خواهد بود.
وی ادامه داد: صنایع سنتی مرز بتنی دارند و اجازه ورود به آنها بسیار سخت است و همین موضوع باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در آنها بسیار سخت شود، ما با داشتن چنین جایگاهی برای خلق ارزش در کسب و کارهای سنتی که اکثرا دولتی و حاکمیتی هستند باید با تعامل و گفتمان بتوانیم جایگاه خود را در سیستم  آنان پیدا کنیم.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :