همه چیز درباره ارز دیجیتال چین لینک

کد مطلب 88051 1401-02-29 03:54
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
می توان گفت که این شبکه هوشمند یک شبکه غیرمتمرکز از نودهاست که امکان ثبت اطلاعات و همچنین قراردادهای هوشمند را در بستر بلاک چین فراهم می‌کند.


همه چیز درباره ارز دیجیتال چین لینک 


دسته بندی : متفرقه اينترنت و كامپيوتر


چین لینک چیست
 
چین لینک و جایگاه آن در دنیای ارزهای دیجیتال
چین لینک نوعی ارز دیجیتالی است که بر پایه اتریوم طراحی شده است. می توان گفت که این شبکه هوشمند یک شبکه غیرمتمرکز از نودهاست که امکان ثبت اطلاعات و همچنین قراردادهای هوشمند را در بستر بلاک چین فراهم می‌کند.
از جمله اصلی‌ترین مشکلات برای استفاده از فناوری بلاکچین و برنامه‌های غیرمتمرکز عدم توانایی این برنامه‌ها در تعامل با اطلاعات خارج از بلاکچین است. پروژه چین لینک با هدف برطرف کردن مشکلات پرداخت طراحی شده است.
 
نود چیست؟
نود به شبکه یا گره قطعات فیزیکی گفته می شود که تشکیل دهنده شبکه هستند و اغلب شامل دستگاه‌هایی می‌شوند که اطلاعات را دریافت و سپس ارسال می‌کنند، نودها همچنین می توانند داده‌ها را دریافت کرده و در خود ذخیره کنند، اطلاعات را در جای دیگری بفرستند، و یا داده‌ها را تولید و سپس ارسال کنند.
 
به عنوان مثال، یک گره کامپیوتری می‌تواند از بسیاری فایل‌های آنلاین پشتیبان گیری کند یا ایمیل بفرستد، فایل هایی را آپلود و فایل‌های دیگر را دانلود کند.
یک پرینتر در شبکه می‌تواند درخواست‌های چاپ را از سایر دستگاه‌های شبکه در شبکه دریافت کند. یک اسکنر نیز می‌تواند تصاویر را از خود به کامپیوتر منتقل کند.
 

دلیل به وجود آمدن چین لینک ها
 
تاریخچه چین لینک
چین لینک در سپتامبر سال ۲۰۱۷ با صدور یک میلیارد توکن لینک (LINK) فعالیت خود را آغاز کرد. ارز دیجیتال لینک در آغاز کار خود در سال ۲۰۱۸ تنها ۲۰ سنت قیمت داشت؛ با این حال توانست ۳۲ میلیون دلار سرمایه اولیه به دست آورد و در ماه می سال ۲۰۱۹ چین لینک سیستم عامل خود را بر پایه شبکه اتریوم ایجاد کرد. در سال 2019 چین لینک رشد قابل توجهی را تجربه کرد و در عرض یک سال قیمت آن به بیش از ۶ برابر رسید.       
             
علت ابداع چین لینک
در بلاک چین قرار داد هایی وجود دارند که به منظور آنالیز شرایط ایجاد می شوند. این قرارداد ها هوشمند و از پیش تعریف شده هستند و به آنها قرارداد های هوشمند نیز گفته می شود. این قراردادها به‌منظور ارزیابی تصمیم نهایی خود وابسته به شرایط و داده هایی از نوع خاص هستند. این قرارداد ها به هیچ عنوان قابل حذف و یا ویرایش نیستند. دلیل این امر این است که آن ها بر پایه بلاک چین بوده و تغییر ناپذیرند. 
 
گفته می شود برنامه قراردادهای هوشمند محدودیت هایی را شامل می شوند که بر اساس آن‌ها این قراردادها وابسته به داده هایی فراتر از بلاک چین هستند. این همان نقطه‌ای است که بر اساس آن باید داده‌هایی که خارج از زنجیره قرار دارند، به فرمت درون زنجیره‌ای تبدیل شوند. به علت متفاوت بودن زبان داخل و خارج زنجیره، پیوند دادن منابع داده‌های خارجی با قراردادهای هوشمند مشکل است.
 
بلاک چین chainlink به عرصه آمد تا این شکاف را از راه یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل برطرف نماید. اوراکل به‌عنوان نوعی میان‌افزار عمل می کند و وظیفه آن ترجمه داده‌هایی که از منابع خارجی وارد مجموعه می شوند به زبانی است که قراردادهای هوشمند آن را درک کنند.
 

کاربرد چین لینک ها
 
آیا چین لینک را می‌توان به‌عنوان پول واقعی دانست؟
چین لینک در حوزه رمز ارزها جدید و تازه‌وارد است؛ بنابراین پیش‌بینی کاربرد و سود دهی آن در این لحظه از زمان واقعاً مشکل است. بااین‌حال توجه کنید که هدف اصلی آن ارائه رمز ارز نیست. در حقیقت توکن link به دلیل تشویق اپراتورهای node طراحی‌شده است؛ بنابراین دور از تصور است که در این زمان چین لینک به‌عنوان پول واقعی دسته بندی شود.
 
بااین‌حال همان طور که در قسمت های قبل نیز به آن اشاره کردیم، قیمت رمز ارز لینک در چند ماه گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. همچنین شما می‌توانید لینک را با بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها مانند XRP و ETH مبادله کنید. حتی می توانید در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و تجارت الکترونیکی نیز از آن استفاده کنید.
 
نحوه کار پروژه چین لینک (Chainlink)
چین لینک داده های وارد شده به قرارداد های هوشمند را به وسیله شبکه ای از گره ها قابل اطمینان می کند. برای مثال در نظر بگیرید یک قرارداد هوشمند نیاز به داده های ملموس و واقعی دارد و برای دریافت آن درخواست ارسال می‌کند. پروتکل Chainlink  درخواست مربوطه را ثبت کرده و آن را به گره‌های چین لینک ارسال می‌کند تا پیشنهاد های مربوط به این درخواست ارائه شود. 
 
آنچه باعث قدرت و اعتبار این فرایند می شود، تأیید داده‌ها از طرف منابع مختلف توسط چین لینک است. چین لینک به وسیله یک سیستم تأیید اعتبار داخلی، می‌تواند با دقت مناسبی تعیین کند که کدام یک از منابع معتبر و قابل‌اعتماد هستند. این مسئله می‌تواند دقت نتایج را به میزان چشم گیری افزایش دهد و قرارداد های هوشمند را در برابر انواع حملات حفظ و حراست کند.
 
قراردادهای هوشمندی که درخواست داده های موردنیاز خود را دارند، درازای خدمات خود به اپراتورهای گره چین لینک توکن پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها نیز به وسیله اپراتورهای گره بر اساس نرخ بازار برای داده‌ها در نظر گرفته می‌شوند. اپراتور های گره چین لینک مشابه مدل رمزنگاری بیت‌کوین، برای عملکرد بهتر، تشویقی دریافت می‌کنند.
 

مزایای چین لینک ها
 
نحوه کار درون شبکه‌ای چین لینک
معماری درون شبکه‌ای چین لینک ، بر اساس بلاک چین اتریوم گسترش یافته است. بر همین مبنا، بیشتر کارها را بر عهده قرارداد های هوشمند است. داده‌ها در این شبکه توسط نودها (گره‌ها) بازیابی شده و پس از آن اسمارت کانترکت درخواست‌هایی را که باید توسط گره‌ها انجام شود، تأمین می‌کند.
 
شبکه چین لینک از ۳ قرارداد مختلف تشکیل شده است: اولین عنصر، قرارداد اعتبار (Reputation Contract) است که وظیفه آن کنترل معیار های اوراکل ها است. دومین عنصر، شامل قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching Contract) می شود که سفارش ها را از نودهای فردی مبتنی بر SLA گرفته و پارامترهای مربوطه آن را توسط سازنده اسمارت کانترکت تعیین می کند. سومین عنصر شبکه، قرارداد تجمیع (Aggregating Contract) است.
 
این عنصر وظیفه دارد که پاسخ های نودها را گرفته و سپس آن‌ها را به نتیجه نهایی مربوط به نیاز کاربر تبدیل کند. علاوه بر این، قرارداد سوم تأمین کننده معیار های قرار داد شهرت نیز است. 
 
نحوه کار برون شبکه‌ای چین لینک
معماری برون شبکه‌ای چین لینک از جمله جالب‌ترین و منحصربفردترین ویژگی‌های آن به حساب می آید. خود شبکه  ChainLink به تنهایی بخشی از معماری برون شبکه‌ای آن به حساب می آید که متصل کننده تمامی نود ها به یکدیگر است.
 
هر کدام از گره‌ها برای پاسخ دادن به قراردادهای هوشمند به ذخیره برون شبکه‌ای از طریق ای پی آی متصل می‌شوند. معمولاً یک سری آداپتورهای خارجی برای گسترش ارتباطات با API های شخص ثالث وجود دارند.
 

چین لینک های اتریوم
 
تمامی داده‌ها در بیرون شبکه، از طریق نرم افزار مرکزی چین لینک در خارج از شبکه به صورتی ترجمه می‌شوند که قابلیت بازخوانی آن در درون شبکه امکان پذیر باشد. آداپتور های خارجی یکی از مهم‌ترین عناصر این معماری هستند.
 
از این آداپتورها برای اتصال به APIهای شخص ثالث استفاده می شود که به از بین بردن فاصله میان بلاک چین و برنامه‌های دنیای واقعی کمک زیادی می‌کند. تمامی آداپتورها لازم است بر اساس طرح  ChainLink نوشته و طراحی شوند.
 
ارائه از : بخش کامپیوتر و اینترنت
 
{
"@context": "https://schema.org",
"@type": "Article",
"mainEntityOfPage": {
"@type": "WebPage",
"@id": "https://www.beytoote.com/computer/sundries-web/chinaink02-currency.html"
},
"headline": "همه چیز درباره ارز دیجیتال چین لینک",
"image": [
"https://www.beytoote.com/images/stories/computer/chinalink-currency1.jpg",
"https://www.beytoote.com/images/stories/computer/chinalink-currency2.jpg",
"https://www.beytoote.com/images/stories/computer/chinalink-currency3.jpg",
"https://www.beytoote.com/images/stories/computer/chinalink-currency4.jpg",
"https://www.beytoote.com/images/stories/computer/chinalink-currency5.jpg"
],
"author": {
"@type": "Person",
"name": "etgm106",
"url": "https://www.facebook.com/etgm106"
},
"publisher": {
"@type": "Organization",
"name": " ",
"logo": {
"@type": "ImageObject",
"url": "https://www.beytoote.com/images/events/default/home.png"
}
},
"datePublished": "2022-03-20",
"dateModified": "2022-03-20"
}


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :